O obci

Obec Dlouhá Třebová se nachází v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji. Rozkládá se v údolí řeky Třebovky od hranic s Českou Třebovou k hranicím s Ústím nad Orlicí.

Právní forma: 801 – Obec
Datum vzniku: 24.11.1990
Kraj: Pardubický
Obec s rozšířenou působností: Ústí nad Orlicí
Pověřený obecní úřad: Ústí nad Orlicí
Základní územní jednotka: 548014
Územně technická jednotka: 626503
CZ-NUTS: CZ0534 Ústí nad Orlicí
IČO: 00580902
Kód obce: 548014

 

Počet obyvatel k 01.01.2021: 1324

Obec Dlouhá Třebová leží v údolí řeky Třebovky. Poprvé se o Dlouhé Třebové zmiňuje listina krále krále Václava II. z roku 1304, kdy obec spolu s dalšími vesnicemi připadla k majetku Zbraslavského kláštera. Ve správě Zbraslavského kláštera zůstala Dlouhá Třebová až do roku 1358, kdy byla připojena k biskupství v Litomyšli. Stávala zde zemanská tvrz, v níž probíhaly soudy a několikrát zde pobývali i litomyšlští biskupové.

V obci se nachází několik zajímavých architektonických památek. V prvé řadě se jedná o kostel sv. Prokopa z roku 1906. Svatého Prokopa, zemského patrona a ochránce obce, zobrazuje i pískovcová socha stojící za řekou v dolní části obce a také nová více než dvoumetrová kovaná socha přímo ve středu obce, která je dílem uměleckého kováře Františka Bečky z roku 2017. Pozornost zaslouží také Pomník svobody z roku 1924 se třemi bronzovými emblémy – Jana Husa, Jana Žižky a T. G. Masaryka. Kromě uvedených se v obci nachází i další historické památky.

Kromě historických památek se obec může pochlubit také bohatým společenským životem za podpory řady spolků, které v obci působí. Tradicí se zde staly akce jako jsou myslivecké a hasičské plesy, karnevaly, pálení čarodějnic, letní Staročeská pouť, myslivecké hody, sportovní den s Tělovýchovnou jednotou Dlouhá Třebová, dlouhotřebovská zabijačka, adventní koncerty a spousta dalších.

V současné době může obec nabídnout bohaté občanské vybavení. V obci je základní škola 1. stupně a mateřská škola, obchod s poštovními službami, víceúčelový sál, nové víceúčelové venkovní hřiště, areál Staré hřiště. Obec má také velmi dobré autobusové a vlakové spojení s městy Ústí nad Orlicí a Česká Třebová. Obcí také vede oblíbená cyklotrasa spojující zmíněná města.

V obci se také nachází další zajímavosti – např. hřebčín Karlen, který se od roku 2005 zabývá především chovem velšských pony a pořádá tradiční akci s názvem Ze sedla vidíš mnohem dál.

Kromě již uvedeného stojí určitě za zmínku dobrosrdečnost a obětavost občanů obce, kdy především v době koronavirové pandemie nabídli svou pomoc, ať se jednalo o šití roušek nebo o výpomoc obecnímu úřadu a spoluobčanům.

 


Občanská vybavenost v obci:

 

Pošta (Pošta Partner v prodejně Konzum) – tel. 465 586 017

Prodejna Konzum (smíšené zboží)

Základní škola – 1. stupeň

Mateřská škola 

Knihovna

Zásahová jednotka SDH

Kanalizace

Vodovod 

Plynofikace

Dopravní spojení s městy Ústí nad Orlicí a Česká Třebová – autobusová a vlaková

Víceúčelový sál (tělocvična)

Areál Staré hřiště (travnatá plocha se zázemím)

Víceúčelové venkovní hřiště

Dětské hřiště

Cyklostezka

 

Kadeřnictví Petra Novotná – Ústecká 235, Dlouhá Třebová (v budově Obecního úřadu)

– pánské, dámské a dětské stříhání, melíry, barvení, trvalé, společenské a svatební účesy, dárkové poukazy, prodej vlasové kosmetiky – tel. objednávky: 739 231 419

 

STUDIO ŠÁRKA Kosmetické a nehtové studio Šárka Nováková – Ústecká 235, Dlouhá Třebová (v budově Obecního úřadu) – tel.: 603 732 440, e-mail: studiosarka@email.cz, www.studio-sarka.cz